Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A wire with mass 38.0 g is stretched so that its ends are tied down at points a

ID: 1613756 • Letter: A

Question

A wire with mass 38.0 g is stretched so that its ends are tied down at points a distance 82.0 cm apart. The wire vibrates in its fundamental mode with frequency 55.0 Hz and with an amplitude at the antinodes of 0.340 cm .

Part A

What is the speed of propagation of transverse waves in the wire?

90.2

SubmitMy AnswersGive Up

Correct

Part B

Compute the tension in the wire.

SubmitMy AnswersGive Up

Incorrect; Try Again; 4 attempts remaining

Part C

Find the magnitude of the maximum transverse velocity of particles in the wire.

SubmitMy AnswersGive Up

Part D

Find the magnitude of the maximum acceleration of particles in the wire.

SubmitMy AnswersGive Up

v =

90.2

  m/s  

Explanation / Answer

m = 38 g, L = 82 cm

f = 55 Hz, A = 0.34 cm

(a) f = v/2L

55 = v/(2*0.82)

v = 90.2 m/s

(b) v = (F/u)^0.5

u is linear mass density u = m/L

90.2 = (F*0.82/0.038)^0.5

F = 377.04 N

(c) w = 2pi*f

vmax = Aw

vmax = 0.0034*2*3.14*55

vmax = 1.174 m/s

(d) amax = Aw^2

amax = 0.0034*(2*3.14*55)^2

amax = 405.6 m/s^2

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote