A wire with mass 44.0g is stretched so that its ends are tied down at points a d
ID: 1379661 • Letter: A
Question
A wire with mass 44.0g is stretched so that its ends are tied down at points a distance 77.0cm apart. The wire vibrates in its fundamental mode with frequency 55.0Hz and with an amplitude at the antinodes of 0.330cm .
Part A
What is the speed of propagation of transverse waves in the wire?
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
Compute the tension in the wire.
SubmitMy AnswersGive Up
Part C
Find the magnitude of the maximum transverse velocity of particles in the wire.
SubmitMy AnswersGive Up
Part D
Find the magnitude of the maximum acceleration of particles in the wire.
Subm
A wire with mass 44.0g is stretched so that its ends are tied down at points a distance 77.0cm apart. The wire vibrates in its fundamental mode with frequency 55.0Hz and with an amplitude at the antinodes of 0.330cm .
Part A
What is the speed of propagation of transverse waves in the wire?
v = m/sSubmitMy AnswersGive Up
Part B
Compute the tension in the wire.
F = NSubmitMy AnswersGive Up
Part C
Find the magnitude of the maximum transverse velocity of particles in the wire.
vmax = m/sSubmitMy AnswersGive Up
Part D
Find the magnitude of the maximum acceleration of particles in the wire.
amax = m/s2Subm
Explanation / Answer
a) velocity = frequency*lambda
lambda = 2L = 2*0.77 = 1.54 m
v = 55*1.54 = 84.7 m/s
b) Velocity of wave = square root of (Tension/mass per unit length)
Tension = (Velocity of wave)^2 x mass per unit length
T = 84.7^2*(44x10^-3/0.77)
T = 409.948 N
c) maximum transverse velocity = A*w = 2pi*f*A
maximum transverse velocity = 2*pi*55*0.33x10^-2
maximum transverse velocity = 1.14 m/s
d) maximum acceleration = Aw^2 = A*(2pi*f)^2
maximum acceleration = 0.33x10^-2*(2pi*55)^2
maximum acceleration = 394.093 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.