After an unfortunate accident at a local warehouse you have been contracted to d
ID: 1612404 • Letter: A
Question
After an unfortunate accident at a local warehouse you have been contracted to determine the cause. A jib crane collapsed and injured a worker. An image of this type of crane is shown in the figure below. The horizontal steel beam had a mass of 97.00 kg per meter of length and the tension in the cable was T = 11260 N. The crane was rated for a maximum load of 454.5 kg. If d = 5.580 m, s = 0.558 m, x = 1.850 m and h = 2.160 m, what was the magnitude of WL (the load on the crane) before the collapse? What was the magnitude of force at the attachment point P? The acceleration due to gravity is g = 9.810 m/s2.
Explanation / Answer
s = 0.558 m , x = 1.85 m , h = 2.16 m
(a) Net torque about P is zero
Torque = rxF
0 = T-s(d)sin(theta) - W(d-x) -F(d/2)
theta = arctan(h/(d-s)) = arctan(2.16/(5.58 -0.558))
theta = 23.3 degrees
0 = (11260*(5.58 -0.558)*sin(23.3)) - W*(5.58-1.85) - 97*5.58*9.8*5.58/2
WL = 2029 N
(b) net force along vertical direction is zero
Fv +Tsin(theta) -W - F =0
FV +11260*sin(23.3) - 2029 - 97*5.58*9.8 =0
vertical force Fv = 2880 N at P
net force along horizontal direction is zero
Fh - Tcos(theta) = 0
Fh - 11260*cos(23.3) =0
Fh = 10341.7 N
P = (10341.7^2 +2880^2)^0.5
P = 10735 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.