After an unfortunate accident at a local warehouse you have been contracted to d
ID: 1731275 • Letter: A
Question
After an unfortunate accident at a local warehouse you have been contracted to determine the cause. A jib crane collapsed and injured a worker. An image of this type of crane is shown in the figure below. The horizontal steel beam had a mass of 90.20 kg per meter of length and the tension in the cable was T = 11.52 kN. The crane was rated for a maximum load of 1.000 × 103 lbs. If d = 5.870 m, s = 0.558 m, x = 1.200 m and h = 1.980 m, what was the load on the crane before the collapse? What was the magnitude of force at the attachment point P? The acceleration due to gravity is g = 9.810 m/s2.
After an unfortunate accident at a local warehouse you have been contracted to determine the cause A jib crane collapsed and injured a worker. An image of this type of crane is shown in the figure below The horizontal steel beam had a mass of 90.20 kg per meter of length and the tension in the cable was T11.52 kN. The crane was rated for a maximum load of 1.000 x 103 lbs. If d 5.870 m, s 0.558 m, x = 1.200 m and h = 1.980 m, what was the load on the crane before the collapse? What was the magnitude of force at the attachment point P? The acceleration due to gravity is g 9.810 m/s Number w1786 Number Fp 235019 IncorrectExplanation / Answer
Solve this problem by taking moments of the forces about point P.
Under the balaced condition, sum the moments about P = 0
Therefore -
0 = T(d - s)sin? - W(d - x) - F(d/2)----------------------------------(i)
where F is the weight of the beam.
And -
? = arctan(h/(d-s)) = arctan(1.98 / (5.87 - 0.558)) = arctan(1.98 / 5.312) = 20.4 deg
Put these value in equation (i).
We have -
0 = 11520 N* 5.312 m* sin20.4º - W* (5.87 - 1.20) m - 90.2 kg/m*5.87 m*9.8m/s²*5.87 m/2
=> 0 = 21330 - W * 4.67 - 15229
=> W = 6101 / 4.67 = 1306 N
Hence, the load on the crane before the collapse, W(L) = 1306 N
Again, sum the vertical forces:
Fv + Tsin? - W - 90.20kg/m*5.87m*9.8m/s² = 0
=> Fv + 11520 N*sin20.4 - 1306 N - 5189 N = 0
=> Fv + 4016 - 6495 = 0
=> Fv = 2479 N ? vertical force at P
And, sum the horizontal forces:
Fh - Tcos? = 0
Fh - 11520 N*cos20.4º = 0
=> Fh = 10797 N ? horizontal force at P
Therefore, magnitude of force at the attachment P is -
Fp = ?(10797² + 2479²) N = 11078 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.