After an afternoon party, a small cooler full of ice is dumped onto the hot grou
ID: 957759 • Letter: A
Question
After an afternoon party, a small cooler full of ice is dumped onto the hot ground and melts. If the cooler contained 9.70 kg of ice and the temp on the ground was 39 C, calculate the energy that is required to melt all the ice at 0C. The heat of fusion for water is 80.0 cal/g. After an afternoon party, a small cooler full of ice is dumped onto the hot ground and melts. If the cooler contained 9.70 kg of ice and the temp on the ground was 39 C, calculate the energy that is required to melt all the ice at 0C. The heat of fusion for water is 80.0 cal/g.Explanation / Answer
q = m*S*DT
m= 9.70 Kg = 9700 gm.
S = heat of fusion for water is 80.0 cal/g.
DT = (39-0) = 39
q = 9700*80*39
q = 30264000 cal
or
q = 30264 K cal
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.