all 3 parts please Consider an electromagnetic plane wave with time average inte
ID: 1610092 • Letter: A
Question
all 3 parts please
Consider an electromagnetic plane wave with time average intensity 217 W/m^2. The speed of light is 2.99792 times 10^8 m/s and the permeability of free space is 4 pi times 10^-7 T middot m/A. What is its maximum electric field? Answer in units of V/m. What is the pressure on a surface which is perpendicular to the beam and is totally reflective? Answer in units of N/m^2. Consider an electromagnetic wave pattern as shown in the figure below. In which direction is the wave traveling? 1. a standing wave and is stationary. 2. right to left. 3. left to right.Explanation / Answer
I = Em^2 / 2(u0 c)
217 = (Em)^2 / (2 x 4pi x 10^-7 x 2.99792 x 10^8)
Em = 404.35 V/m ........Ans
p = 2 I / c
p = 2(217) / (3 x 10^8) = 1.45 x 10^-6 Pa ........Ans
3. propagation -> E X B
= j x k
= i
left to right
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.