Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

all 3 qsn plz O search 10:33 AM a webassign net A skier speeds down a smooth ski

ID: 1882618 • Letter: A

Question

all 3 qsn plz

O search 10:33 AM a webassign net A skier speeds down a smooth ski siope which is at an angle of -209 with the horizontal.The mass of the skier is 73 kg Take the downhil direction to be positive and uphil to be negative (a) What net force is acting on the skier? (Undicate the direction with the sign of your answer (b) What is the acceleration experienced by the skier? (Indicate the direction with the sign of your answer) m/s (C) How does the net force experienced by the skier change if the ski slope becomes steeper? increases O decreases O remains the same Additional Materials eBook 15. 5.3 P040 In the following figure, the horizontal surface on which this block slides is frictionless. If the two forces acting on it each have magnitude F 39.0 N, and M- 28.0 kg, what is the magnitude of the resulting acceieration of the block (in m/s)? 30° m/s? Additional Materials My 16. A block is acted on by two forces as shown in the diagram below. If the magnitudes of the forces are iFI 53.0 N and FI-34.0 N, what is the acceleration of the block? Let m 8,00 kg and 0-44 Express your answer using unit vector m/s?

Explanation / Answer

(a) Fnet=mg sin(t) = 73 * 9.81 * sin20 = 244.93 Newtons

a=gsin20= 9.81 * sin20 = 3.35 m/s2

Increases

(b) Fnet=F+Fcos(t)

Fnet=39+39cos30=72.77 Newton

We can write that F=ma

==> ma=72.77 Newtons

==> a=2.599 m/s2

(c) we can do this problem by resolving the force into two directions and adding the respective components

Fx=F1-F2cos(t)

ma=F1-F2cos(t)

solving the above

a=F1-F2cos(t)/m = (53-34*cos44)/8=3.567 m/s2

Hope you will find the answers useful. Please rate. Cheers.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote