A particle with mass 1.45×10 3 kg and charge of +1.37×10 8 C has, at a given ins
ID: 1609408 • Letter: A
Question
A particle with mass 1.45×103 kg and charge of +1.37×108 C has, at a given instant, a velocity of 3.10×104 m/s along the +y-axis, as shown in the figure. (Figure 1)
Part A
What is the magnitude of the particle’s acceleration produced by a magnetic field of magnitude 1.13 T in the xy plane, directed at an angle of 45.0 counterclockwise from the +x-axis?
Express your answer with the appropriate units to three significant figures.
Part B:
What is the direction of the particle’s acceleration?
45.00 CExplanation / Answer
magnetic force F = q*( v x B )
v = 3.2*10^4 j
B = 1.13*cos45i + 1.13*sin45 j
B = 0.799 i + 0.799 j
F = 1.37*10^-8*( 3.2*10^4 j x (0.799 i + 0.799 j) )
F = 1.37*10^-8*3.2*10^4*0.799 -k N
F = -0.0003503 k N
acceleration a = F/m
a = 0.0003503/(1.45*10^-3)
a = 0.242 m/s^2 <<<<<<-------answer
part B
direction = -z axis <<<<<<------answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.