A particle with mass 1.53 kg oscillates horizontally at the end of a horizontal
ID: 1567931 • Letter: A
Question
A particle with mass 1.53 kg oscillates horizontally at the end of a horizontal spring. A student measures an amplitude of 0.941 m and a duration of 123 s for 68 cycles of oscillation. Find the frequency, f, the speed at the equilibrium position, vmax, the spring constant, k, the potential energy at an endpoint, Umax, the potential energy when the particle is located 32.5% of the amplitude away from the equiliibrium position, U, and the kinetic energy, K, and the speed, v, at the same position.
f = ___ Hz
vmax = ___ m/s
k = ___ N/m
Umax = ___ J
U = ___ J
K = ___ J
v = ___ m/s
Explanation / Answer
T = 123 / 68 = 1.808 s
f = 1 / T
f = 68 / 123 = 0.552 Hz < - - - - - answer
T = 2 (m / k)
123 / 68 = 2 (1.53 / k)
k = 18.478 N/m < - - - - - answer
Umax = k x² / 2
Umax = 18.478 0.941² / 2
Umax = 8.18 J < - - - - - answer
Umax = Ekmax = m v² / 2
8.18 = 1.53 v² / 2
Vmax = 3.269 m/s < - - - - - answer
32.5% of the amplitude away from the equilibrium position is
0.941 0.325 = 0.3058 m
At that point the elastic potential energy is:
U = k x² / 2
U = 18.478 0.3058² / 2
U = 0.8639J < - - - - - answer
At that point the kinetic energy is:
K = Umax - U
K = 8.18 - 0.8639
K = 7.3161 J < - - - - - answer
At that point the velocity is:
K = m v² / 2
7.3161 = 1.53 v² / 2
v = 3.092 m/s < - - - - - answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.