A proton moves in the magnetic field B =0.44 i ^Twith a speed of 1.2×10 7 m/s in
ID: 1608004 • Letter: A
Question
A proton moves in the magnetic field B =0.44i^Twith a speed of 1.2×107 m/s in the directions shown in the figure. (Figure 1)
In Figure (a), what is the magnetic force F on the proton? Give your answers in component form.Express vector F in the form of Fx, Fy, Fz , where the x, y, and z components are separated by commas.
In Figure (b), what is the magnetic force F on the proton? Give your answers in component form.Express vector F in the form of Fx, Fy, Fz , where the x, y, and z components are separated by commas.
(a) 45 (b) zExplanation / Answer
F= V x B (vector product)
F = (q)(V)(B)sin(theta)
a) F = (1.6x10-19)(1.2x107)(.44)(.707)
F = 0.598 x 10-12 j^ N
b) F = (1.6x10-19)(1.2x107)(.44)(1)
F = 0.846 x 10-12 k^ N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.