It has been proposed that extending a long conducting wire from a spacecraft (a
ID: 1607394 • Letter: I
Question
It has been proposed that extending a long conducting wire from a spacecraft (a "tether") could be used for a variety of applications, from navigation to power generation. One of the first such experiments involving this technique was an August 1992 space shuttle flight, but the tether failed and only 250 m of the conducting wire could be let out. A 40.0 V motional cmf was generated in the Earth's 5.0 times 10^-5 T field, while the shuttle and tether were moving at 7.80 times 10^-5 T field, while the shuttle and tether were moving at 7.80 times 10^3 m/s. What was the angle (in degrees) between the shuttle's velocity and the Earth's field? Theta =Explanation / Answer
Here ,
Given data
length of wire , L = 250 m
V = 40 V
magnetic field , B = 5 *10^-5 T
speed , u = 7.8 *10^3 m/s
a)
let the angle between is theta
Formula
V = B * u*L * sin(theta)
Put the value
40 = 5 *10^-5 * 7.8 *10^3 * 250 * sin(theta)
solving for sin(theta)
sin(theta) = 0.410
theta = 24.22 degree
the angle between the shuttle's velocity and the earth's field is 24.22 degreee------and
helpful
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.