A. a coil of wire of diameter .35m and 85 turns has a current of 3 mA running th
ID: 1607242 • Letter: A
Question
A. a coil of wire of diameter .35m and 85 turns has a current of 3 mA running through it. what is the strength of the magnetic field at the center of the coilB. The primary coil of a transformer has 30 turns and the secondary coil has 120 turns. If the input voltage of the transformer is 20 v what is the output voltage?
A. a coil of wire of diameter .35m and 85 turns has a current of 3 mA running through it. what is the strength of the magnetic field at the center of the coil
B. The primary coil of a transformer has 30 turns and the secondary coil has 120 turns. If the input voltage of the transformer is 20 v what is the output voltage?
B. The primary coil of a transformer has 30 turns and the secondary coil has 120 turns. If the input voltage of the transformer is 20 v what is the output voltage?
Explanation / Answer
(A) B = u0 I N / (2 R)
= (4pi x 10^-7 x 3 x 10^-3 x 85) / (2 x (0.35/2))
= 9.16 x 10^-7 T
(B) Np = 30
Ns = 120 turns
Vp = 20 Volt
Ns / Np = Vs / Vp
120 / 30 =Vs / 20
Vs = 80 Volt
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.