An elevator weighing 20,000 N is supported by a steel cable. What is the tension
ID: 1604822 • Letter: A
Question
An elevator weighing 20,000 N is supported by a steel cable. What is the tension in the cable when the elevator is being accelerated downward at a rate of 3.0 m/s^2? 14,000 N 20,000 N 23,000 N 26,000 N 28,000 N Dana uses a rope to pull a box that weighs 300 lb across a level surface with constant velocity. The rope makes an angle of 60 degree above the horizontal and the tension in the rope is 100 lb. What is the coefficient of friction? 0.33 0.28 0.23 0.19 0.16 An automobile of weight 4500 lb moving at 65 mi/h is braked suddenly with a constant braking force of 1100 lb. How far does the car travel before stopping? 110 yards 130 yards 170 yards 190 yards 240 yardsExplanation / Answer
here,
2)
weight of elevator , W = 20 000 N
mass , m = W/g = 2038.7 kg
accelration , a = 3 m/s^2
let the tension in the cable be t
W - t = m * a
20 000 - 2038.7 * 3 = t
t = 1.39 * 10^4 N
the tension in the cable is a) 14000 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.