An elevator weighing 20000N is supported by a steelcable. What is the tension in
ID: 1740763 • Letter: A
Question
An elevator weighing 20000N is supported by a steelcable. What is the tension in the cable when the elevator isbeing accelerated upward at a rate of 3.0 m/s^2? (g=9.9m/s^2) A 5000N weight is held suspended in equilibrium by twocables. Cable 1 applies a horizontal force to the right ofthe object and has a tension, T1. Cable 2 applies a forceupward and to the left at an angle of 37 depgrees to the negative xaxis and has a tension, T2. What is the tension, T1? Thanks! An elevator weighing 20000N is supported by a steelcable. What is the tension in the cable when the elevator isbeing accelerated upward at a rate of 3.0 m/s^2? (g=9.9m/s^2) A 5000N weight is held suspended in equilibrium by twocables. Cable 1 applies a horizontal force to the right ofthe object and has a tension, T1. Cable 2 applies a forceupward and to the left at an angle of 37 depgrees to the negative xaxis and has a tension, T2. What is the tension, T1? Thanks!Explanation / Answer
When the elevator is moving accelerated upwards then thetension in the string is T = W + ma = 20000N + (20000N / 9.8m/s2)(3.0m/s2) = 20000N + 6122.45 N = 26122.45 NRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.