Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A flywheel with a radius of 0.370 m starts from rest and accelerates with a cons

ID: 1604517 • Letter: A

Question

A flywheel with a radius of 0.370 m starts from rest and accelerates with a constant angular acceleration of 0.530 rad/s2.

Compute the magnitude of the tangential acceleration, the radial acceleration, and the resultant acceleration of a point on its rim after it has turned through 60.0 .

Compute the magnitude of the tangential acceleration, the radial acceleration, and the resultant acceleration of a point on its rim at the start.

Compute the magnitude of the tangential acceleration, the radial acceleration, and the resultant acceleration of a point on its rim after it has turned through 120 .

Explanation / Answer

tangential acceleration a = r = 0.53x0.37m = 0.1961 m/s^2

Radial acceleration =0 rad/sec^2

Tangential acceleration remains same i.e 0.1961 m/s^2

After it turn to 60 degree i.e /3 rads
² = o² + 2 = 0 + 2 * 0.53 * /3 = 1.11rad/s
radial a = ²r = 1.11 * 0.37m = 0.41 m/s²

Resultant of radial and tangential acceleration = sqrt (t^2+r^2)

R = 0.455

Similarly for 120 degree

Tangential acceleration = 0.1961 m/s^2

Radial =0

After it turn to 120


² = o² + 2 = 0 + 2 * 0.53rad/s² * 2/3 = 2.22 rad/s²
radial a = ²r = 2.22 rad/s² * 0.37m = 0.821 m/s²

Resultant = sqrt(0.821^2+ 0.1961^2)

R = 0.844

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote