A flywheel with a radius of 0.370m starts from rest and accelerates with a const
ID: 1373534 • Letter: A
Question
A flywheel with a radius of 0.370m starts from rest and accelerates with a constant angular acceleration of 0.790rad/s2 .
Part A: Compute the magnitude of the tangential acceleration, the radial acceleration, and the resultant acceleration of a point on its rim at the start.
Part B:Compute the magnitude of the tangential acceleration, the radial acceleration, and the resultant acceleration of a point on its rim after it has turned through 60.0?.
Part C:Compute the magnitude of the tangential acceleration, the radial acceleration, and the resultant acceleration of a point on its rim after it has turned through 120?.
Explanation / Answer
part A: tangential accleration and angular accleration are related by the formula
alpha = a/r
so
a = alpha * r
a = 0.79 * 0.37
a = 0.2923 m/s^2
--------------------------
radial accleration a = W^2 r
here W = 0
so
radial accleration = 0
--------------------------
where theta = 60 deg
theta = 60 * pi/180
theta = pi/3 = 1.046 rad
use theta = Wt + 0.5 alphs t^2
find t first,, then use Wf = Wi + Alpha t
finally use Ar = Wi^2 r
---------------
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.