The cable in the picture below will break if it\'s put under more than 11,000N o
ID: 1604023 • Letter: T
Question
The cable in the picture below will break if it's put under more than 11,000N of tension. The beam extending from the wall has a mass of 1,000kg and is 5m long. The crate hanging from the beam has mass M = 100kg. The angle of the cable is theta = 30 degree. The value of "L" specifies how far from the end of the beam the crate is placed. What "L" value will cause the cable to experience its maximum tension? Tip: The wall does exert some unknown force on the beam. Should the crate be suspended at a larger or smaller value of "L" to be safe?Explanation / Answer
Since the system is in equilibrium ,net torque acting on the system is zero
Tnet = 0
Torque due to Tension + Torque due to weight of the beam + Torque due to hanging mass M =0
let the axis of rotation is at the fixed end of the rod
and d be the length of the rod
then
(d*T*sin(theta) - (d/2)*W_beam*sin(90) - (d-L)*W_hanging*sin(90) =0
(5*11000*sin(30)) - ((5/2)*1000*9.8*sin(90)) - ((5-L)*100*9.8*sin(90)) = 0
L = 1.94 m
b) if L is smaller then Torque due to hanging mass will dominate more and it wiil not be safe
So larger L will be safety
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.