Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The burger Bin fast-food restaurant sells a mean of 24 burgers an hour and its b

ID: 3201855 • Letter: T

Question

The burger Bin fast-food restaurant sells a mean of 24 burgers an hour and its burger sales are normally distributed. If hourly sales fall between 24 and 42 burgers 49.85% of the time, the standard deviation is------- burgers A. 6 B. 18 C.9 D.3 The burger Bin fast-food restaurant sells a mean of 24 burgers an hour and its burger sales are normally distributed. If hourly sales fall between 24 and 42 burgers 49.85% of the time, the standard deviation is------- burgers A. 6 B. 18 C.9 D.3 The burger Bin fast-food restaurant sells a mean of 24 burgers an hour and its burger sales are normally distributed. If hourly sales fall between 24 and 42 burgers 49.85% of the time, the standard deviation is------- burgers A. 6 B. 18 C.9 D.3

Explanation / Answer

To find P(a < = Z < = b) = F(b) - F(a)
P(X < 24) = (24-24)/6
= 0/6 = 0
= P ( Z <0) From Standard Normal Table
= 0.5
P(X < 42) = (42-24)/6
= 18/6 = 3
= P ( Z <3) From Standard Normal Table
= 0.99865
P(24 < X < 42) = 0.99865-0.5 = 0.4987  

[ANSWER]

When s=6 we received the value as 49.85%

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote