The bus fare in a city is $2.00. People who use the bus have the option of purch
ID: 3144087 • Letter: T
Question
The bus fare in a city is $2.00. People who use the bus have the option of purchasing a monthly coupon book for $36.00. With the coupon book, the fare is reduced to $0.50. a. Express the total monthly cost to use the bus with a coupon book, f, as a function of the number of times in the month the bus is used, x. f(x) = b. Express the total monthly cost to use the bus without a coupon book, g, as a function of the number of times in the month the bus is used, x. g(x) = c. Determine the number of times in a month the bus must be used so that the total monthly cost without the coupon book is the same as the total monthly cost with the coupon book. timesExplanation / Answer
Dear Student Thank you for using Chegg !! Given Bus fare in the city each time bus is used without coupon = 2 $ Cost of Coupon = 36 $ Bus fare in the city each time bus is used with coupon = 0.5 hac a) If a person travels x times in bus with coupon, then total cost born by person is given by f(x) = 36 + 0.5x b) If a person travels x times in bus without coupon, then total cost born by person is given by g(x) = 2x c) Number of times it is required to use the bus to reach break even point is When f(x) = g(x) i.e. 36 + 0.5x = 2x 1.5x = 36 x = 24 Solution
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.