A proton moves in the magnetic field B = 0.46i T with a speed of 1.2 times 10^7
ID: 1601192 • Letter: A
Question
A proton moves in the magnetic field B = 0.46i T with a speed of 1.2 times 10^7 m/s in the directions shown in the figure. (Figure 1) In Figure (a), what is the magnetic force F on the proton? Give your answers in component form. Express vector F in the form of F_x, F_y, F_z, where the x, y, and z components are separated by commas. In Figure (b), what is the magnetic force F on the proton? Give your answers in component form. Express vector F in the form of F_x, F_y, F_z, where the x, y, and z components are separated by commas.Explanation / Answer
force = charge * velocity * magnetic field * sin(theta)
force = 1.6 * 10^-19 * 1.2 * 10^7 * 0.46 * sin(45)
force = 0 Fx, -6.2451671 * 10^-13 Fy, 0 Fz N
in second case
force = 1.6 * 10^-19 * 1.2 * 10^7 * 0.46 * sin(180 + 45)
force = 0 Fx, 6.2451671 * 10^-13 Fy, 0 Fz N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.