It is desired to construct a solenoid that will have a resistance of 5.80 ohm (a
ID: 1600986 • Letter: I
Question
It is desired to construct a solenoid that will have a resistance of 5.80 ohm (at 20 degree C) and produce a magnetic field of 4.00 times 10^-2 T at its center when it carries a current of 3.20 A. The solenoid is to be constructed from copper wire having a diameter of 0.500 mm. If the radius of the solenoid is to be 1.00 cm, determine the following. (The resistivity of copper at 20 degree C is 1.7 times 10^-8 ohm middot m.) (a) the number of turns of wire needed to build the solenoid turns (b) the length the solenoid should have cmExplanation / Answer
a) Now with the R = 5.80 we have R = *L/A
So L = R*A/ = 5.80**(0.25x10^-3m)^2/1.70x10^-8 = 66.989m
Each turn of the solenoid is d = *2*0.01m = 6.28x10^-2m
so there are 66.989/6.28x10^-2 = 1066.70= 1067 turns
b) The magnetic field B = µo*n*i where n = turns per unit length
so n = B/(µo*i) = 4.00x10^-2/(4x10^-7*3.200) = 9947 turns per unit length
We have the number of turn = 1067 and the necessary turns per unit length is 9947
so the length of the solenoid must be 1067/9947 = 0.10726m = 10.726cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.