It is desired to construct a solenoid that will have a resistance of 5.80 * 10^-
ID: 1284723 • Letter: I
Question
It is desired to construct a solenoid that will have a resistance of 5.80 * 10^-8 ? A . m) (a) the number of turns of wire needed to build the solenoid (b) the length the solenoid should have Omega (at 20 degree C) and produce a magnetic field of 4.00 ? 10^-2 T at its center when it carries a current of 4.80A. The solenoid is to be constructed from copper wire having a diameter of 0.500 mm. If the radius of the solenoid is to be 1.00 cm, determine the following. (The resistivity of copper at 20 degree C is 1.7Explanation / Answer
B due to solonoid is B = uoNi/l
so N = No. of tunrs = B* L/(uoi)
N/L = 0.04/(4pie-7 * 4.8)
N/L = 6634.82 turns/m
total length of the wire is R = rho*L/A
so L = RA/rho
L = 5.8 * 3.14* 0.25*0.25 e-6/(1.7e-8)
L = 66.95 m
so No. of turns N = 6634.82* 66.95 =444201 turns
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.