The figure at right shows the size and locations of three charges. What would be
ID: 1600625 • Letter: T
Question
The figure at right shows the size and locations of three charges. What would be the net flux through a cube 5m on each edge centered at the origin? (epsilon_0 = 8.85 times 10^-12 C^2/Nm^2) The square surface shown in Fig. 24-25 measures 3.2 mm on each side. It is immersed in a uniform electric field with magnitude E = 1800 N/C. The field lines make an angle of 35 degree with a normal to the surface, as shown. Take that normal to be directed "outward, " as though the surface were one face of a box. Calculate the electric flux through the surface.Explanation / Answer
The flux is just the charge inside the cube divided by Eo
Qx = 3 × 10-6 C / 8.85 × 10-12C2/N-m2
= 338.9 kN-m2
At Qy = 5 * 10-6 / 8.85 * 10-12
= 564.9 kN-m2
At Qy = 2 * 10-6 / 8.85 * 10-12
= 225.9kN-m2
Therefore the total flux is E = Qx + Qy +Qz
E = 1129.7 kN-m2
2. The Flux is given by Ex = integration E * A
, where the integral disappears since this is a
constant electric field and we have flat surfaces.
The vector A points upward in the diagram. Thus we have that the flux is just given by
Integral EA cos(35) = 1800N/C ×32.768 * 10-9 m2 × cos(35) = 4.8 * 10-5 N-m2/C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.