The figure above shows a Ferris wheel that rotates four times each minute. It ca
ID: 2183717 • Letter: T
Question
The figure above shows a Ferris wheel that rotates four times each minute. It carries each car around a circle of diameter 20.0 m.
(a) What is the centripetal acceleration of a rider?
(b) What force does the seat exert on a 35.0 kg rider at the lowest point of the ride?
(c) What force does the seat exert on the rider at the highest point of the ride?
(d) What force (magnitude and direction) does the seat exert on a rider when the rider is halfway between top and bottom, going up?
Magnitude:
Direction: ? (measured inward from the vertical)
Explanation / Answer
a) 4 x 2 rad per 60sec.
= 8/60 = 0.419 rad/s
ac = 2 r = 0.419^2 x (20/2) = 1.76 m/s2
b) at lowest point,
N = mg + m2 r
N = 35 x (9.81 + 1.76) = 404.80 N
c) at hieghest point , N =mg - m2 r = 35 x (9.81 - 1.76) = 281.75 N
d) N = m2 r i - mgj = 61.6i - 343.35j N
|N| = 61.6^2 + 343.34^2 = 348.83 N
= tan-1 (61.6/343.34) = 10.17 degrees
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.