A car of mass M = 900 kg traveling at 65.0 km/hour enters a banked turn covered
ID: 1595907 • Letter: A
Question
A car of mass M = 900 kg traveling at 65.0 km/hour enters a banked turn covered with ice. The road is banked at an angle , and there is no friction between the road and the car's tires as shown in Figure 1 Use g = 9.80 m/s2 throughout this problem.
What is the radius r of the turn if = 20.0 (assuming the car continues in uniform circular motion around the turn)
I can't seem to get the right answer. My process so far has been
Fx=ma
Fgsin(theta)=ma
Fgsin(theta)=m(v^2/r)
gsin(theta)=v^2/r
r=v^2/(gsin(theta)
r=96.7
But this is incorrect. I think you have to account for the Fy portion but I can't figure out how to include it. Thanks
Explanation / Answer
Mass, M = 900 kg
speed, u = 65 km/hr = 18.0556 m/s
banking anlgle = theta
friciton = 0
g = 9.8 m/s/s
radius of turn = r
theta = 20
From Force balance in vertical direction
Ncos(theta) = mg [ where N is the normal reaction]
From horizontal force balance
Nsin(theta) = mv^2/r
by dividing both
tan(theta) = v^2/rg
tan(20) = (18.0556)^2/r*9.80
r = 91.4071 m,
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.