A car of mass 1200 kg traveling at 60.0 km/h enters a banked turn covered with i
ID: 2117628 • Letter: A
Question
A car of mass 1200 kg traveling at 60.0 km/h enters a banked turn covered with ice. The road is banked at an angle of 20 degrees, and there is no friction between the road and the car's tires. What is the radius R of the turn (asssuming the car continues in uniform circular motion around the turn). Express the answer in meters
A jet fighter goes around a verticle circle of radium R=2.5 km as shown in the figure. What is the force of the seat acting on a pilot of mass 85 kg at the bottom of the loop if the plane is flying at 200 m/s? g=9.8 m/s^2
Explanation / Answer
we have tan theta= v^2/Rg so R= v^2/gtan theta = (16.67)^2/9.8*tan20 = 77.87 m 2).at the bottom N-mg= mv^2/R N= mg+mv^2/R N=2193 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.