Magnetic Force on a Current Carrying Wire A long wire lying along the x-axis car
ID: 1595267 • Letter: M
Question
Magnetic Force on a Current Carrying Wire
A long wire lying along the x-axis carries a current of 3.20 A in the +x direction. There is a uniform magnetic field present, given by [(B)ec] = 0.006[^(i)] -0.005[^(j)] + 0.003[^(k)], where[^(i)], [^(j)], [^(k)] are the unit vectors along the cartesian coordinate axes and [(B)ec] is in units of Tesla. Calculate the magnetic force acting on a segment of wire of length L = 14.0 cm. [(F)ec]= [^(i)] + [^(j)] + [^(k)] Use the formula for the magnetic force on a straight wire carrying current in a uniform magnetic field. You can find the cross product by applying the right hand rule separately for each B component.Explanation / Answer
I = 3.2 i A, L = 14 cm
B = 0.006 i - 0.005 j +0.003 k
magnetic force F = L (IxB)
F = 0.14 (3.2 i x(0.006 i - 0.005 j +0.003 k)
F = 0.14( - 3.2*0.005 k - 3.2*0.003 j)
F = 0*i - 0.001344 j - 0.00224 k
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.