Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

3) What is E y (P), the value of the y-component of the electric field at point

ID: 1593640 • Letter: 3

Question

3) What is Ey(P), the value of the y-component of the electric field at point P, located a distance 6.3 cm along the y-axis from the line of charge?

4)What is Ex(R), the value of the x-component of the electric field at point R, located a distance 1.2 cm along a line that makes an angle of 30o with the x-axis?

5)What is Ey(R), the value of the y-component of the electric field at point R, located a distance 1.2 cm along a line that makes an angle of 30o with the x-axis?

6) For how many values of r: (2.4 cm < r < 4.3 cm) is the magnitude of the electric field equal to 0?

-none

-one

-more than one

7) If we were to double ?1 (?1 = 15.2 ?C/m), how would E, the magnitude of the electric field at point P, change?

-E would double

-E would increase by more than a factor of two

-E increases by less than a factor of two

-E decreases by less than a factor of two

-E decreases by more than a factor of two

8)In order to produce an electric field of zero at some point r > 4.3 cm, how would ?1 have to change?

-Change its sign and increase its magnitude

-Change its sign and decrease its magnitude

-Keep its sign the same and increase its magnitude

-Keep its sign the same and decrease its magnitude

Explanation / Answer

3) Linear charge density of the cylindrical shell = -743 C * pi (b2-a2)= -2.97 uC/m

We ca consider the cylinder and axial wire as infinite wire of charge density = 7.6-2.97= 4.63uC/m

so net electric field at P = 2k lambda / r = 2*9*109*4.63*10-9/0.063 =1323 N/C towards +y

4) Ex = 2*9*109*4.63*10-9 cos 30 degree/0.012 =6015 N/C

5)Ey= 2*9*109*4.63*10-9 sin 30 degree/0.012 =3472 N/C

6) For none....unless r is infinite, there will be non-zero value of E, therefore no value of r

7) effective lambda = 15.2-2.97 = 12.23 uC/m

which is moe than twice of earlier effective lambda (=4.63).

E would increase by more than a factor of two

8) if the value of lambda1 is +2.97 uC instead of 7.6, then Net lambda= 2.97-2.97 = 0. Hence E becomes 0.

so,

-Keep its sign the same and decrease its magnitude

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote