3) The position vector of a particle moving in three dimensions is given by r= 3
ID: 1879559 • Letter: 3
Question
3) The position vector of a particle moving in three dimensions is given by r= 3 t 1-227 + 2 k, where t is the time in seconds and all numerical coefficients have the proper units so that r is in meters. (a) Find the magnitude of the particle's position vector as a function of time, and then find its value when t = 2 s. (b) Find the particle's velocity vector u, as a function of time, and find its magnitude and direction at t = 2 s. (c) Find the particle's acceleration vector a as a function of time, and find its magnitude and direction at 2 s.Explanation / Answer
a) magnitude of r = sqrt((3t)^2 + (-2t^2)^2 + 2^2)
= sqrt(9t^2 + 4t^4 + 4)
at t =2
magnitude = sqrt(9*2^2 + 4*2^4 + 4)
= 10.2 m
b) v = dr/dt
= 3i - 4tj
v at t = 2
= 3i - 4*2 j = 3i -8j
magnitude = sqrt(3^2 + 8^2) = 8.54 m
c) a = dv/dt
= -4j
magnitude at t = 2
4 m/s2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.