A soccer ball is kicked with an initial horizontal velocity of 18 m/s and an ini
ID: 1593486 • Letter: A
Question
A soccer ball is kicked with an initial horizontal velocity of 18 m/s and an initial vertical velocity of 21 m/s.
1)
What is the initial speed of the ball?
m/s
Computed value:
Feedback:
Correct!
2)
What is the initial angle of the ball with respect to the ground?
degrees
Computed value:
Friday, February 12 at 5:44 PM
Feedback:
Correct!
3)
What is the maximum height the ball goes above the ground?
m
Computed value:
Submitted:
Friday, February 12 at 5:45 PM
Feedback:
Correct!
4)
How far from where it was kicked will the ball land?
m
Computed value:
Submitted:
Friday, February 12 at 5:49 PM
Feedback:
5)
What is the speed of the ball 3.4 seconds after it was kicked?
m/s
6)
How high above the ground is the ball 3.4 seconds after it is kicked?
m
Explanation / Answer
as per chegg guidelines i can only answer 4 subparts.Please rauise different question for others
Vih=18m/sec
Viv=21m/sec
Initial speed=undrt(18^2+21^2)
=27.6 m/sec—answer a
b)tan theta=21/18
thetha=arctan(1.16)
theta=48.7 degrees
c) max height=v^2 /2g
=21^2/2*9.8
=22.5m
d) Range=v^2 sin(2theta)/g
=27.6^2sin(2*48.7)/9.8
=77m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.