Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A soccer ball is kicked with an initial horizontal velocity of 18 m/s and an ini

ID: 1259242 • Letter: A

Question

A soccer ball is kicked with an initial horizontal velocity of 18 m/s and an initial vertical velocity of 20 m/s.

1)

What is the initial speed of the ball?

m/s

2)

What is the initial angle ? of the ball with respect to the ground?

degrees

3)

What is the maximum height the ball goes above the ground?

m

4)

How far from where it was kicked will the ball land?

m

5)

What is the speed of the ball 3.1 seconds after it was kicked?

m/s

6)

How high above the ground is the ball 3.1 seconds after it is kicked?

m

Explanation / Answer

The same question was resolved before with different figures. Please input your figure to get your answer. Let me know if you face any issue. Please rate if I succeeded in helping you.

A soccer ball is kicked with an initial horizontal velocity of 18 m/s and an initial vertical velocity of 20 m/s.

a. What is the initial speed of the ball?

b. What is the initial angle ? of the ball with respect to the ground?

c. What is the maximum height the ball goes above the ground?

d. How far from where it was kicked will the ball land?

e. What is the speed of the ball 2.9 seconds after it was kicked?

f. How high above the ground is the ball 2.9 seconds after it is kicked?

Answer

a) H = v^2*sin^2(58)/2g


21-1.5 = v^2*sin^2(58)/19.6

V = 23.05m/s


b) H = h + vo^2*sin^58/2g


H = 1.5 + 21*21*sin58*sin58/19.6


H = 17.68 m


---------------------

2)

a) v = sqrt(Vx^2+Vy^2)


v = sqrt(18^2+20^2) = 26.9 m/s

---------------------------

b) tan theta = Vy/Vx

theta = tan^-1(20/18) = 48 degrees

-----------------------------


c) H = Vy^2/2g = 20*20/19.6 = 20.48 m


----------------------


d) R = v^2*sin(2*48)/g

R = 73.43 m

-----------------


e) V1y = vy - gt = 20-(9.8*2.9) = -8.42 m/s

speed v2 = sqrt(V1y^2+vx^2) = 19.87 m/s


----------------------

f) y = vy*t - 0.5*g*t^2


y = 16.791 m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote