A soccer ball is kicked with an initial horizontal velocity of 15.0 m/s and an i
ID: 2161408 • Letter: A
Question
A soccer ball is kicked with an initial horizontal velocity of 15.0 m/s and an initial vertical velocity of 15.0 m/s.1) What is the initial speed of the ball?
2)What is the initial angle ? of the ball with respect to the ground
3) What is the maximum height the ball goes above the ground
4) How far from where it was kicked will the ball land
Explanation / Answer
1)Initial speed = sqrt(15^2+15^2) = sqrt(225+225) = 21.2132m/sec 2)Theta = Tan-1(Vertical/horizontal component) = Tan-1(1) = 45 degrees 3)At maximum height vertical velocity = 0 Initial vertical velocity = 15m/sec acceleration a = -9.81m/sec^2 v^2-u^2 = 2as =>u^2 = 2gs =>s = 11.4679m 4)Time taken to reach maximum height = t =>v = u+at =>0 = 15-9.81t =>t = 1.529052 seconds 2t = 3.058103976seconds Horizontal distance it travels before landing = horizontal velocity*2t = 45.87155963m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.