A soccer ball is kicked with an initial speed of 15 m/s at an angle of 53° above
ID: 1789597 • Letter: A
Question
A soccer ball is kicked with an initial speed of 15 m/s at an angle of 53° above the horizontal from the the edge of the building by the time it hits the ground? ing. Ifair resistance is negligible, then how far does the ball travel horizontally from a) 17 m b) 32 m c) 67 m d) 84 m e) 38 m Kossy :413 throws a stone from the upper edge of a vertical cliff. The stone's initial velocity is 25.0 m/s at 40.0° with the face of the cliff, as shown in the figure. The stone hits the ground 3.75 s afte own and feels no appreciable air resistance as it falls. What is the height of the cliftExplanation / Answer
3.
Initial Horizontal and vertical velocity components is
Vox=15cos53=9.03 m/s
Voy=15sin53=11.98 m/s
from
Y=Yo+Voyt+(1/2)ayt2
0=35+11.98*t+(1/2)*(-9.8)*t2
4.9t2-11.98t-35=0
t=4.16 s
Horizontal distance travelled is
X=Voxt=9.03*4.16=37.6 m
X=38 m(approx)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.