A woman starts to swim directly across a 5.2-km-wide river. Her speed with respe
ID: 1593270 • Letter: A
Question
A woman starts to swim directly across a 5.2-km-wide river. Her speed with respect to the water is 2.3 m/s. The river current carries the woman downstream at a speed of 0.91 m/s. (a) How much time does it take her to cross the river? Incorrect: Your answer is incorrect. Think about the motion of the swimmer with respect to just the water. How much distance must she cover from her point of view? What is her speed with respect to the water? s (b) How far downstream will the river carry her by the time she reaches the other side of the river?
Explanation / Answer
a)
Distance to travel d = 5200m
velocity perpendicular to velocity of the river v = 2.3 m/s
so time taken to cross the river t = d/v = 5200/2.3 = 2260.87 sec = 37.68 min
b)
How far downstream will the river carry her by the time she reaches the other side of the river?
the distance carried by the river, d = velocity of the stream*time = 0.91*2260.87 = 2057.39 m. = 2.06 km.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.