A circular plastic rod of radius R = 2.40 m has a positive charge = Q = 8.00×10-
ID: 1592381 • Letter: A
Question
A circular plastic rod of radius R = 2.40 m has a positive charge = Q = 8.00×10-6 C uniformly distributed along one-quarter of its circumference and a negative charge of -8Q uniformly distributed along the rest of the circumference.(See the figure) (At infinity V is zero).
A) What is the electric potential at the center C of the circle?
B) What is the electric potential at point P, which is on the central axis of the circle at a distance z = 1.632 m from the center?
Any help with the integration involved in this problem would be greatly appreciated!
2 60Explanation / Answer
Here,
R = 2.4 m
Q = 8 *10^-6 C
A)
for electric potential at the centre
electric potential at the centre = k * (-8 Q)/R + k *Q/R
electric potential at the centre = - 7 * k *Q/R
electric potential at the centre = -7 * 9*10^9 * 8*10^-6/2.4
electric potential at the centre = -210000 V
the electric potential at the centre is -210000 V
B)
for point P
distance from ring , d = sqrt(1.632^2 + 2.4^2)
d = 2.902 m
electric potential at point P = k * (-8Q)/d + k * Q/d
electric potential at point P = -7 * k *Q/d
electric potential at point P = -7 * 9*10^9 * 8*10^-6/2.902
electric potential at point P is - 1.736 *10^5 V
-------------------------------------
there is no integration involved in this problem , as all the charge is placed at same distance from the point
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.