A circular loop of wire of radius 0.5 m and resistance 0.0150 lies in the plane
ID: 1536068 • Letter: A
Question
A circular loop of wire of radius 0.5 m and resistance 0.0150 lies in the plane of the page. A magnetic field directed out of the page increases in magnitude linearly with time from 0.0 T att 0 ms to 1.2 T at t 6 ms. what is the magnitude of the electromotive force that is induced in the loop? 157 v You are correct Previous Tries Your receipt no s 147-8821 What is the magnitude of the electric current that is induced in the loop? 10400 A You are correct, Previous Tries Your receipt no s 147-1746 2) What is the direction of the electric current that is induced in the loop? Incorrect: counterclockwise Correct: clockwise You are correct. Previous Tries Your receipt no. s 147-7817 What is the magnitude of the magnetic field that the current in the loop creates at the center of the loop? Submit Answer Tries 0/99 At t 3 ms, what is the magnitude of the total magnetic field at the center of the loop? Submit Answer Tries 0/99Explanation / Answer
magnetic field at the center B = uo*I/(2*r)
Bc = 4*pi*10^-7*10400/(2*0.5)
Bc = 0.01306 T <<<<-------answer
========================
magnetic field at time t = 3 ms
B = (1.2/6)*3 = 0.6 T
total magnetic field Bnet = B - Bc
Bnet = 0.6 - 0.01306
Bnet = 0.58694 T <<<---------answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.