Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A circular loop of flexible iron wire has an initial circumference of 169cm, but

ID: 2187994 • Letter: A

Question

A circular loop of flexible iron wire has an initial circumference of 169cm, but its circumference starts to decrease at a constant rate of 10.0cm/s due to a tangential pull on the wire. The loop is in a constant uniform magnetic field of magnitude 0.800T, which is oriented perpendicular to the plane of the loop. Assume that you are facing the loop and that the magnetic field is pointing towards you. (a) Find the magnitude of the emf induced in the loop at time t=2.00s, assuming that the circumference of the loop started to decrease at time t=0. (b) What is the direction of the induced current in the loop (clockwise or counterclockwise), as you face the loop with the magnetic field pointing towards you? Please explain!:)

Explanation / Answer

C=2 PI R dc/dt = 2pi dr/dt 10/6.28 = dr/dt dr/dt = 1.59 b) clockwiese a)169 *1.59 *.8 *10^-4=.0214

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote