A circular disk of radius 0.015 m rotates with a constant angularspeed of 5.0 re
ID: 1671602 • Letter: A
Question
A circular disk of radius 0.015 m rotates with a constant angularspeed of 5.0 rev/s. What is the acceleration of a point on the edgeof the disk?A) zerom/s2
B) 15m/s2
C) 9.9m/s2
D) 0.31m/s2
E) 1.6m/s2
A circular disk of radius 0.015 m rotates with a constant angularspeed of 5.0 rev/s. What is the acceleration of a point on the edgeof the disk? A circular disk of radius 0.015 m rotates with a constant angularspeed of 5.0 rev/s. What is the acceleration of a point on the edgeof the disk? zerom/s2 15m/s2 9.9m/s2
0.31m/s2
1.6m/s2
A) zerom/s2
B) 15m/s2
C) 9.9m/s2
D) 0.31m/s2
E) 1.6m/s2
Explanation / Answer
circular disk radius r = 0.015 m angular speed = 5.0 rev /s = 5 .0 * 2 = 31.4 rad / s acceleration = 2 r =( 31.4 rad /s )2 * 0.015 m =14.78 m/s2 = 15 m/s2Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.