A falling skydiver has a mass of 101 kg. What is the magnitude of the skydiver\'
ID: 1588448 • Letter: A
Question
A falling skydiver has a mass of 101 kg. What is the magnitude of the skydiver's acceleration when the upward force of air resistance has a magnitude that is equal to one-fifth of his weight?
During a circus performance, a 72.0-kg human cannonball is shot out of an 15.8-m-long cannon. If the human cannonball spends 0.879 s in the cannon, determine the average net force exerted on him in the barrel of the cannon. (Assume the acceleration is constant.)
Two forces, F1 and F2, act on the m = 6.55 kg block shown in the figure below.
The magnitudes of the forces are F1 = 63.5 N and F2 = 30.9 N. = 74.8°. What is the magnitude of the horizontal acceleration of the block?
Explanation / Answer
QUESTION 1
F = mg - mg/5
ma = mg - mg/5
a = g - g/5 = 4g/5 = (4*9.8)/5 = 7.84 m/sec^2
QUESTION 2
m = 72 kg
d = 15.8 m
t = 0.879
average velocity = d/t = 15.8/0.879 = 17.97 m/s
Vf = 17.97*2 = 35.94 m/s
a = v-u/t
a = 35.94 -0/0.879 = 40.88 m/s2
F = m*a = 72*40.88 = 2944 N
QUESTION 3
I cannot see clear the image but:
sum forces in the x:
63.5*cos(74.8) - 30.9 = 6.55* a
a=-2.18 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.