A factory worker pushes a crate of mass 30.3 kg a distance of 4.80m along a leve
ID: 2112887 • Letter: A
Question
A factory worker pushes a crate of mass 30.3 kg a distance of 4.80m along a level floor at constant velocity by pushing horizontally on it. The coefficient of kinetic friction between the crate and floor is 0.24.a-What magnitude of force must the worker apply?
Express your answer using two significant figures.
b-How much work is done on the crate by this force?
Express your answer using two significant figures.
c-How much work is done on the crate by friction?
Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
a) Force applied = 0.24 x 30.3 x 9.81 = 71.34 N
b) Work done by the force = 71.34 x 4.8 = 342.43 J
c) Work done by friction = 0.24 x 30.3 x 9.81 x 4.8 = 342.43
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.