Use the exact values you enter to make later calculations. A uniformly accelerat
ID: 1588073 • Letter: U
Question
Use the exact values you enter to make later calculations. A uniformly accelerated car passes three equally spaced traffic signs. The signs are separated by a distance d = 24 m. The car passes the first sign at t = 1.5 s, the second sign at t = 3.9 s, and the third sign at t = 4.7 s. (a) What is the magnitude of the average velocity of the car during the time that it is moving between the first two signs? 10 m/s Correct: Your answer is correct. (b) What is the magnitude of the average velocity of the car during the time that it is moving between the second and third signs? 30 m/s Correct: Your answer is correct. (c) What is the magnitude of the acceleration of the car?
Explanation / Answer
Here ,
distance , d = 24m
at t1 = 1.5 s , t2 = 3.9 s , t3 = 4.7 s
a) average velocity during the time = distance/time
average velocity during the time = 24/(2.9 -1.5) m/s
average velocity during the time = 10 m/s
the average velocity during the time is 10 m/s
b) between the second and third signs
average velocity during the time = 24/(4.7 - 3.9) m/s
average velocity during the time = 30 m/s
the average velocity during the time is 30 m/s
c)
let the magnitude of acceleration is a = (v^2 - u^2)/(2 *d)
the magnitude of acceleration is a = (30^2 - 10^2)/(2 * 24)
the magnitude of acceleration is a = 16.7 m/s^2
the the magnitude of acceleration is 16.7 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.