You drop a box. mass m = 3.0 kg. from 10 meters above the ground. The initial sp
ID: 1587984 • Letter: Y
Question
You drop a box. mass m = 3.0 kg. from 10 meters above the ground. The initial speed is zero.Now because of air drag, the box reaches a terminal speed of 6 1 m/s, when ireaches 5 meters above ,the ground So.....the speed is 6.1 m/s from 5 meters down to zero meters,just before it hits the ground.Obtain the work done by gravity, from 10 meters to 5 meters.Obtain the change m KE from 10 meters to 5 meters. Using the work-kinetic energy theorem, obtain the work done by air drag from 10 meters to 5 meters. Obtain the work done by gravity, from 5 meters to 0 meters. Obtain the change in KE from 5 meters to 0 meters.Explanation / Answer
Here ,
mass , m = 3 Kg
height , h1 = 10 m
h2 = 5m
speed , u = 6.1 m/s
a) work done by gravity = m * g *(h2 - h1)
work done by gravity = 3 * 9.8 * (10 - 5)
work done by gravity = 147 J
b)
change in kinetic energy= final kinetic energy - initial kinetic energy
change in kinetic energy = 0.5 * m * u^2 - 0
change in kinetic energy = 0.5 * 3 * 6.1^2 J
change in kinetic energy = 55.82 J
c)let the work done by air drag is W
work done by gravity + Wd = change in kinetic energy
147 + Wd = 55.82
Wd = -91.2 J
the work done by air drag is -91.2 J
d)
from h = 0 m to 5 m
work dork by gravity from 0 to 5 m = m * g * h1
work dork by gravity from 0 to 5 m = 3 * 9.8 * 5
work dork by gravity from 0 to 5 m = 147 J
the work dork by gravity from 0 to 5 m is 147 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.