You drive with a constant speed of 12.5 m/s for 32.5 s. You then accelerate for
ID: 1951339 • Letter: Y
Question
You drive with a constant speed of 12.5 m/s for 32.5 s. You then accelerate for 11.5 s to a speed of 23.5 m/s. You then slow to a stop in 11.5 s. How far have you traveled?Explanation / Answer
distance traveled while from constant speed=speed *time ==>12.5*32.5=406.25 m=S1(say) while accelerating final velocity (v)=23.5 m/s initial velocity(u)=12.5 m/s time taken (t)=11.5 s assume constant acceleration ==> distance traveled =average speed *time =[(v+u)/2]* t =(12.5+23.5)*11.5/2=207 m=S2(say) total distance traveled =S1+S2 =406.25+207=613.25 m ==>total distance traveled =613.25 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.