You drop a 1.50 kg textbook to a friend who stands on the ground 10.0 m below th
ID: 1320953 • Letter: Y
Question
You drop a 1.50 kg textbook to a friend who stands on the ground 10.0 m below the textbook with outstretched hands 1.5 m above the ground (see the figure). How much work is done on the textbook by its weight as it drops to your friend's hands?
What is the change in the gravitational potential energy of the textbook-Earth system during the drop?
If the gravitational Potential energy of that system is taken to be zero at ground level, what is its potential energy when the textbook is released?
If the gravitational Potential energy of that system is taken to be zero at ground level, what is its potential energy when the textbook reaches the hands?
Explanation / Answer
the amount of work is done on the textbook by its weight as it drops to your friend's hands = W
W = force * displacement
Force = mass * acceleration = 1.5 * 9.8 N
W = 1.5*9.8*(10-1.5)
W = 124.95 Jules
the change in the gravitational potential energy of the textbook-Earth system during the drop
= - m*g*(h (final) - h (initial) )
= 124.95 Jules
the gravitational Potential energy of that system is taken to be zero at ground level, what is its potential energy when the textbook is released = mgh = 1.5*9.8*10 = - 147 Jules
the gravitational Potential energy of that system is taken to be zero at ground level, what is its potential energy when the textbook reaches the hands = mgh = 1.5*9.8*1.5 = - 22.05 Jules
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.