A transverse sinusoidal wave on a string has a period T = 25.0 ms and travels in
ID: 1587069 • Letter: A
Question
A transverse sinusoidal wave on a string has a period T = 25.0 ms and travels in the negative x direction with a speed of 30.0 m/s. At t = 0. a particle on the string at x = 0 has a transverse position of 2.00 cm and is travelling downward with a speed of 5.50 m/s. (a) what is the amplitude of the wave? m (b) What is the phase content? rad (c) What is the maximum transverse speed of the string? m/s (d) Write the wave function for the wave. (Use the form Asin(kx + omegat + phi). Round all coefficients to three significant figures.)Explanation / Answer
time period T = 25 ms
w = 2pi/T = 251.33 rad/s
v = 30 m/s = lambda/T
wavelength lambda = 30*0.025 = 0.75 m
speed of particel v = w*sqrt(A^2-y^2) = 5.5
(a)
w*sqrt(A^2-y^2) = 5.5
252.33*sqrt(A^2-0.02^2) = 5.5
A = 2.96 cm <<-----answer
(b)
y = A*sin(kx+wt+phi)
at t = 0
x = 0
y = 2 cm
2 = 2.96*sinphi
phi = 0.742
(c)
Vmax = A*w = 251.33*0.03 = 7.54 m/s
(d)
k = w/v = 2pi/Tv = (2pi)/(0.025*30) = 8.38 /m
y(x,t) = 0.03*sin(8.38x + 251.33t + 0.742)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.