A transverse electromagnetic plane wave with a frequency of 2.18 MHz travels dir
ID: 1408807 • Letter: A
Question
A transverse electromagnetic plane wave with a frequency of 2.18 MHz travels directly away from you (- z direction). At time t = 0, your magnetic field detector measures a magnetic field of 5.29 × 108 Tesla pointing down (- y direction) which further measurement reveals to be the maximum magentic field strength for the wave.
a) Also at time t = 0 and at the location of your detector, what is the electric field associated with this wave? (Enter + if rigthward and - if leftward.)
b) At time t = 0, what is the electric field 32.9 meters directly behind (further away from you) your detector?
c) At time t = 4.29 × 107 seconds, what is the electric field at your detector?
d) At time t = 4.29 × 107 seconds, what is the electric field 32.9 centimeters directly to the right of your detector?
Explanation / Answer
given
f = 2.18 Mhz
w = 2*pi*f
= 2*pi*2.18*10^6
= 1.37*10^7 rad/s
Bmax = 5.29*10^-8 T
c = lamda*f
==> lamda = c/f
= 3*10^8/(2.18*10^6)
= 137.6 m
k = 2*pi/137.6
= 0.0456 rad/m
a) Emax = Bmax*c
= 5.29*10^-8*3*10^8
= 15.87 N/c (towards +x axis)
so, E = +15.87 N/c
b) E = Emax*cos(kz + w*t)
at t = 0, z = -32.9 m
E = 15.87*cos(0.0456*32.9 + 1.37*10^7*0)
= 1.1 N/c
c)
at t = 4.29*10^-7, z = 0 m
E = 15.87*cos(0.0456*0 + 1.37*10^7*4.29*10^-7)
= 14.6 N/c
d) at t = 4.29*10^-7, z = 32.9 m
E = 15.87*cos(0.0456*32.9 + 1.37*10^7*4.29*10^-7)
= 7.28 N/c
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.