A transverse sinusoidal wave on a string has a period T = 23.0 ms and travels in
ID: 1475483 • Letter: A
Question
A transverse sinusoidal wave on a string has a period T = 23.0 ms and travels in the negative x direction with a speed of 30.0 m/s. At t = 0, a particle on the string at x = 0 has a transverse position of 2.00 cm and is traveling downward with a speed of 2.50 m/s.
(a) What is the amplitude of the wave?
m
(b) What is the phase constant?
rad
(c) What is the maximum transverse speed of the string?
m/s
(d) Write the wave function for the wave. (Use the form Asin(kx + t + ). Round all coefficients to three significant figures.)
y(x, t) =
Explanation / Answer
w = 2pi/T = 2pi/0.023 = 273.18 rad/s
k = w/v = 273.18/30 = 9.106 m^-1
y = 0.022*sin(9.106x +8273.18t + phi)
particle speed = v = w*sqrt(A^2-y^2)
2.5 = 273.18*sqrt(A^2-0.02^2)
A = 0.022 m
A = 2.2 cm
--
at t = 0
x = 0
b)
y = 2 cm
2 = 2.2*sin(phi)
phi = 1.14 rad
c)
Vmax = A*w = 0.022*273.18 = 6.01 m/s
D)
y = 0.022*sin(9.106x +8273.18t + 1.14)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.