A person makes a quantity of freed tea by mixing 710 g of hot tea (essentially w
ID: 1586538 • Letter: A
Question
A person makes a quantity of freed tea by mixing 710 g of hot tea (essentially water) with an equal mass of ice at its melting point. Assume the mixture has negligible energy exchanges with its environment, (a) If the tea's initial temperature is T_f 82degree C, when thermal equilibrium is reached what are the mixture's temperature T_f and (b) the remaining mass mf of ice? If T, - 58degreeC, when thermal equilibrium t is reached what are (c) T_v and (d) mf> The specific heat of water is 4186 J/kg-K. The latent heat of fusion is 333 kJ/kg.Explanation / Answer
heat lost by hot tea in melting ice
Q loss = M*cw*dT = 0.71*4186*(82-0) = 243708.92 J
heat required by ice Qgain= M*L = 0.701*333000 = 233433 J
Qgain < Qloss
all the ice melts
M*Cw*dt = M*L
0.710*4186*(82-t) = 0.71*333000
t = 2.45 degrees <-----------answer
mf = 0 kg <-----------answer
+++++
(c)
heat lost by hot tea in melting ice
Q loss = M*cw*dT = 0.71*4186*(58-0) = 172379.48 J
heat required by ice Qgain= M*L = 0.701*333000 = 233433 J
Qgain > Qloss
all the ice will not melts
ice and tea are in equilibrium
temperature Tf = 0oC <-----------answer
M*Cw*dt = (M-mf)*L
0.710*4186*(58-0) = (0.71-mf)*333000
mf = 0.192 kg <-----------answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.