Use the worked example above to help you solve this problem. An electrical heate
ID: 1585166 • Letter: U
Question
Use the worked example above to help you solve this problem. An electrical heater is operated by applying a potential difference of 51.5 V to nichrome wire of total resistance 8.28 .
(a) Find the current carried by the wire and the power rating of the heater. I = A P = W
(b) Using this heater, how long would it take to heat 2.70 103 moles of diatomic gas (e.g., a mixture of oxygen and nitrogen, or air) from a chilly 10°C to 25°C? Take the molar specific heat at constant volume of air to be 5 2 R. s
(c) How many kilowatt-hours of electricity are used during the time calculated in part (b) and at what cost, at $0.13 per kilowatt-hour? U = kWh cost $
Explanation / Answer
a)
Current carried by wire
I=V/R =51.5/8.28 =6.22 A
Power rating of the heater
P=I2R=6.222*8.28 =320.32 Watts
b)
Amount of heat transferred
Q=nCv(T2-T1)=(2.7*103)*(5/2)*8.314*(25-10)=8.4*105 Joules
Time taken by the heater to heat
t=Q/P =8.4*105/320.32
t=2.628*103 s
c)
Energy in KWH
Q=8.4*105/1000*(3600) =0.2338 KWH
Cost =0.13*0.2338 =$0.0304
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.