Use the worked example above to help you solve this problem. A balloon contains
ID: 1554675 • Letter: U
Question
Use the worked example above to help you solve this problem. A balloon contains 5.60 moles of a monatomic ideal gas. As energy is added to the system by heat (say, by absorption from the Sun), the volume increases by 25% at a constant temperature of 24.0 degree C. Find the work W_env done by the gas in expanding the balloon, the thermal energy Q transferred to the gas, and the work W done on the gas. Suppose that subsequent to this heating, 1.60 times 10^4 J of thermal energy is removed from the gas isothermally. Find the final volume in terms of the initial volume of the example, V_0.Explanation / Answer
(a)
Given that,
n = 5.6 moles
vi = vo
vf = 1.25vo
T = 24 = 297
Work done by the gas,
Wenv = nRT* ln (vf / vi)
Wenv = 5.6*8.314*297*ln (1.25vo / vo)
Wenv = 3.1*10^3 J
Q = 3.1*10^3 J
work done on gas W = -3.1*10^3 J
(b)
For isothermal process,
-Q = nRT * ln(Vf / Vi)
ln(Vf / 1.25Vo) = -Q / nRT
Vf = 1.25Vo / exp(Q / nRT)
by solving this,
Vf = 0.3974*Vo
Answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.